• Max Ansbro

    Välkommen till Sveriges, och kanske Europas, största pingisblogg.

    Bloggen drivs av mig, Max Ansbro.

  • Translate the site

  • Senaste inläggen

  • Senaste kommentarer

  • Arkiv

  • Kategorier

  • Vem?

    Känner ni igen pingisspelaren?

      

    Ska man ge bort en poäng vid 10-0

    IMG_0081.JPG

    Vad tycker ni? Står det 10-0, ger ni bort en poäng eller inte? Motivera gärna.

      
    Själv så nollar jag gärna en jämnbra eller bättre spelare men inte så gärna någon som är mycket sämre.

    Bäst i Europa!

    kälken

    Bra dag på UEM!

    Generellt sätt en bra dag på UEM idag.

    Mest imponerad är jag av Simon Söderlund som klart besegrade den franka trean Seyfried i singelspelet och är klar för åttondelsfinal!

    Martin Friis och Ellen Holmsten är också framme i semifinal i mixeddubbel för kadetter. En grym vändning mot ett väldigt duktigt franskt par där Lilian Bardet (född 2002) är en av europas absolut bästa spelare och en kommande stjärna om jag får gissa.

    Damjuniorer singel:
    Andra omgången:
    Front-Wan Yuan Tyskland 0-4
    Bergand-Marta Santos Portugal 1-4

    Herrjuniorer singel:
    Andra omgången:
    Källberg- Aleksa Gacev, Serbien 4-1
    Perman- Gerrit Engemann, Tyskland 2-4
    Söderlund- Alexandru Manole, Rumänien 4-3
    Möregårdh- Jonah Schlie, Tyskland 4-1

    Tredje omgången:
    Källberg- Ibrahim Gunduz, Turkiet 4-0
    Söderlund- Joe Seyfried, Frankrike 4-1
    Möregårdh-Andreas Dilling, Danmark 2-4

    Åttondelsfinal:
    Källberg-Romain Ruiz, Frankrike
    Söderlund-Patryk Zatowka, Polen

    Pojkkadetter singel:
    Andra omgången:
    Möregårdh- Dominik Drazic, Kroatien 4-0
    Friis- Oliver Both, Ungern 4-0

    Tredje omgången:
    Möregårdh- Maksim Grebnev, Ryssland 4-3
    Friis- Lillian Bardet, Frankrike 0-4

    Åttondelsfinal:
    Möregårdh-Jules Rolland, Frankrike (lördag klockan 14.10)

    Flickkadetter singel:
    Andra omgången:
    Källberg- Ines Batista, Portugal 4-0
    Holmsten- Lea Paulin, Slovenien 4-1

    Tredje omgången:
    Källberg- Andrea Pavlovic, Kroatien 4-1
    Holmsten-Marharyta Baltushite Vitryssland 4-2

    Åttondelsfinal:
    Källberg-Vony Ange Randriantsoa, Frankrike (lördag klockan 14.10)
    Holmsten-Andreea Dragoman, Rumänien (lördag klockan 14.10)

    Pojkkadetter dubbel:
    Andra omgången:
    Friis/Möregårdh-Thillen/Georges, Luxemburg 3-0

    Åttondelsfinal:
    Friis/Möregårdh-Mutti/Rossi, Italien (lördag 13.00)

    Flickkadetter dubbel:
    Andra omgången:
    Källberg/Holmsten- Garcia/Calvo Spanien, 3-0
    Kjellson/Walloe- Baltushite/Bogdanova, Vitryssland 2-3

    Åttondelsfinal:
    Källberg/Holmsten-Labosova/Puchovanova, Slovakien (lördag 13.00)

    Herrjuniorer dubbel:
    Andra omgången:
    Söderlund/Möregårdh-Lesiv/Skirmantas, Litauen 3-1

    Åttondelsfinal:
    Söderlund/Möregårdh-Majoros/Bruckner, Ungern (lördag 12.30)

    Damjuniorer dubbel:
    Andra omgången:
    Bergand/Trigolas Vitryssland- Franovic/Lampart Kroatien, 3-0

    Åttondelsfinal:
    Bergand/Trigolas Vitryssland-Lung/Loyen, Belgien (lördag 12.30)

    Kadettdubbel mixed:
    Kvartsfinal:
    Friis/Holmsten- Bardet/Mostafavi Frankrike 3-2
    Vändning från underläge 0-2 till seger 3-2

    Semifinal:
    Friis/Holmsten-Ursu/Randriantsoa, Frankrike (lördag 15.20)

    Härligt!

    HJ till final!

      
    Imorgon blir det bagutte till frukost! Allez Sverige!!

  • Nyhetsbrev

  • Twitter

  • Facebook